Naše silonky a ich úloha v histórii pančuchového tovaru
Silonky, nylonky, pančuchy a pančucháče. Kto by býval povedal, že tento nenápadný kúsok odevu prejde toľkými obmenami, a že sa na jeho vynálezu budú podielať i Češi? Poďte sa s nami pozrieť na to, ako sa to vtedy všetko odohralo.
Obliekali ich už v starovekej Číne
Nikoho z nás asi neprekvapí, že predchodcu dnešných pančucháčov poznali už starí Egypťania. Títo milovníci módnych trendov svoje tkané ponožky dokonca vybavili i zosilnenou pätou a špičkou. Podobným spôsobom svôj šat doplňovali i obyvatelia starovekého Ríma a Číny. To v Grécku boli tkané ponožky súčasťou iba ochranného odevu robotníkov.
Lee, ďakujeme!
Právoplatnou súčasťou dámskeho šatníka sa pančuchy vo svojej pletenej verzi stali až v priebehu storočia šestnástého. Nie každá dáma ale taký pár pančúch vlastnila. Ručná výroba bola nie len nákladná, ale svoje omedzenia mala i z hľadiska počtu vyprodukovaných kusov. So spásnym nápadom prichádza k radosti všetkých vážených dám, ktoré si tento luxus mohli dovoliť až William Lee. Jeho vynález tkáčského stroja, ktorý neskôr zaplnil nejednu továreň na výrobu dámskych pančúch, celý proces výrazne urýchlil.
Lee ale tento inovatívny nápad najskôr predstavil samotnej kráľovne Alžbete a jeho moderná verzia na seba nenechala dlho čakať, prvý prototyp vznikol v roku 1616. Hodváb, z ktorého sa pančuchy v tej dobe vyrábali, sa do Anglicka dovážal až z ďalekej Číny. Neboli to tak prstene a náhrdelníky z drahých kovov, ktoré by sa vtedy považovali za vážený dar. Boli to práve hodvábné pančuchy značky William Lee.
Výsada šľachty
Akokoľvek neuveritelne to znie, pančuchy obliekala až do polovice 20. storočia iba šľachta. Jej predstavitelia sa v tomto módnom doplnku tiež nechávali hrdo zvečňovať na obrazoch. Nemôžeme sa preto asi podivovať situácii, ktorá po storočných čakaniach na dostupný pančuchový tovar nastala v roku 1939 v amerických predajných reťazcoch, do ktorých boli poprvé dodané pančuchy, po ktorých mohla siahnuť každá dievka i dáma.
Štyri milióny párov pančúch, vyrobených z lavného a relatívne odolného nylonu, sa vypredali iba v štyroch dňoch. Zúfalé dámy, ktoré si nestihli ukoristiť svôj vysnený pár nyloniek, si na holé nohy aspoň kreslili typické nylonkové švy.
Naše jedinečné silonky
Rok 1950 je tradične spojovaný s vynálezom polyamidovej priadze, a teda i prvými silonkami a menom Otto Wichterle. Tento nadaný vedec ovšem prišiel so svojím nápadom už o niekoľko rokov skôr. Kvôli prebiehajúcej druhej svetovej vojne ale jeho veľké odhalenie o pár rokov odložil. Na obľube to silónkam ale neubralo. Ich klasickú verziu doplnili i tzv. samodržky s gélovým lemom, ktoré sa nepríjemne nezarezávali do pásu.
Šesťdesiate roky dali spolu s érou minisukní za vznik pančucháčom. Vykukujúce podväzky sa totiž vtedy dámam rozhodne strážiť nechcelo. Nehovoriac o tom, že krátke sukne už sami o sebe pútali veľa pozornosti.
A čomu dáte prednosť vy?
Posledná inovácia na poli pančúch a pančucháčov znamenala zapojenie vlákien lycry do výroby. Nylon im v kombinácii s lycrou dodal na pružnosti a odolnosti. Ďalším experimentom na poli farieb a dizajnom už tak nič nebránilo.
I dnes v uliciach nezriedka kedy stretneme slečnu v ružových silonkách či pančuchách s kvetinovým vzorom. A čo vy? Zostanete u elegantnej klasiky s rafinovaným zadným švom, alebo siahnete po originálnejšom kúsku?
GoldenLine samodržiace pančuchy | Ann dámske sieťované sexy pančuchy | Rhea romantické pančuchové nohavice |