Nový seriál o histórii spodnej bielizne
Spodná bielizeň je samozrejmosť, nedielna súčasť našej každodennosti. Dokázali by ste si predstaviť, že ráno vstanete a neoblečiete si bielizeň, pôjdete do práce a popoludnie s kolegami na pohárik, alebo si zabehať? A to všetko bez spodnej bielizne? To asi nie. Ale ešte do nedávna to zďaleka samozrejmosťou nebolo.
Pred pár desiatkami rokov… Ale poďme sa na históriu bielizne pozrieť radšej úplne od začiatku. Začnime tým v našom magazíne minisériu článkov o histórii jednotlivých kúskov spodnej bielizne.
Pravek a nahota
Po storočiach bola úplná nahota naprostou prirodzenosťou. I keď z krezieb poznáme pravekých luďí zahalených do kožušín, je treba si uvedomiť, že to bola iba nutná ochrana v prípade nepriaznivého podnebia. V teplejších dobách chodili nahí, a dokonca i v zime sa vyzliekali u ohňa.
Nahotu dodnes vyznávajú niektoré prírodné národy, ktoré sa zahaľujú tiež len s ohľadom na podnebie. Holá koža potom poskytuje dostatok miesta pre ozdoby ako sú šperky, malovanie a tetovanie. A v niektorých kmeňoch podobným spôsobom dokonca zdobí i genitálie a prsia, teda miesta, ktoré sa my snažíme úzkostlivo zakrývať.
Starovek a bederné rúšky
V starovekom Egypte boli obľúbené prosté bederné rúšky. Tento kus odevu bol už znakom civilizovanosti, pretože z praktického hľadiska kvôli teplu nemal najmenší význam. Ženy však stále prsia nezakrývali a tanečnice chodili nahé úplne.
Podobne i v Grécku chodili vtedy oblečený veľmi sporo. Vyznávali súlad tela a mysle v duchu „Kalokagathia“. Pravidelne cvičili a na vypracovanom tele si zakladali. Bola by predsa škoda sa neukázať. Ženy sa halili iba do priehľadného chitonu. A v neskoršom období, kedy sa ženská krása v súvislosti s bohyňami dostala do centra záujmu, sa i ženy začali veľa zobrazovať nahé. V tomto období sa ale začali v Grécku i Ríme objavovať i prvé „podprsenky“ – pruhy mäkkej látky sa zaväzovali pod prsiami, aby lepšie držali vztýčené. Takže opäť nič cudného.
Stredovek a prvé nohavičky
I v stredoveku zostávala nahota stále prirodzenou. Prvé pánske spodky sa objevili až v 13. storočí. Ženy si však museli počkať ešte pekne dlhú dobu. A počestné ženy ešte o niečo dlhšie. I keď boli prvé dámske nohavičky dlhé až ku kolenám a moc krásy nepobrali, objavili sa práve u neviestek. Kresťanstvo síce malo na zmenu pohľadu na nahotu veľký vplyv, ale najväčšiu ranu jej zasadili protestantské cirkve. Výrazná v tomto ohľadu bolo predovšetkým viktoriánske Anglicko. Do popredia sa potom nahota dostala opäť v renesancii, ktorá sa obracia späť k antike.
Moderná doba a podprsenky
Ešte v 18. storočí panoval názor, že nohavičky sú len pre slúžky, tanečnice, prostitútky a staré dámy. Obľubu získali až v druhej polovici 19. storočia, kedy sa vďaka rozmachu textilnej výroby výrazne zlacnilo. Naozajstný „nohavičkový zvrat“ nakoniec priniesla v 20. storočí anglická návrhárka Lucy Duff-Gordon, ktorá ich dĺžku výrazne skrátila.
Prvé prototypy korzetov sa objavili už 1800 rokov pred Kristom a od 13. storočia sú známe šnurovacie korzety v podobe, akú poznáme i dnes. Vtedy to však boli skôr mučiace nástroje pre dámy, nedalo sa v nich takmer dýchať a dochádzalo k pohmiaždeninám a deformácii orgánov.
V roku 1893 si Marie Tucek, američanka českého pôvodu, nechala patentovať prvú modernú podprsenku s ramienkami a zapínaním na háčiky. Vynález pomenovala prsný podpierač (breastsupporter). Zaslúženého ohlasu sa bohužiaľ nedočkala. Ten si vyslúžila až v roku 1913 Američanka Mary Phelps Jacob, ktorá si raz na ples miesto korzetu zviazala dve vreckovky s ružovými stuhami a od tej doby sa jej objednávky začali len hrnúť.
Ľudstvo urobilo za tie roky poriadny obrat v postoji k nahote, že? Uvidíme, kam bude vývoj smerovať ďalej. Zatiaľ si však môžeme užívať tieto luxusné kúsky. V budúcich dieloch miniseriálu sa pozrieme na jednotlivé typy bielizne pod drobnohľadom.