Z histórie podprsenky
Dnes už si život bez podprseniek dokážeme predstaviť len s obtiažami. Nie len, že nám dokážu vyčarovať kúzelne kyprý dekolt, pozdvihnúť naše prsia i sebavedomie a doladiť sexy žliabok vo výstrihu. Predevšetkým sú podprsenky i praktickým pomocníkom. Napríklad šport je bez podprsenky pre mnoho žien naozaj nepríjemný, mnoho z nich by si bez nej napríklad beh radšej odpustila.
Ich vývoj trvá už niekoľko storočí
Vždy tomu tak ale nebolo. Podprsenka v dnešnom pojatí je modernou záležitosťou posledných desaťročí. Ženy ale svoje poprsie riešili od nepamäti. Od primitívneho viazania pŕs v Egypte, cez stredoveké začiatky korzetov až k dnešným pohodlným kúskom. História podprseniek je práve s korzetmi neoddelitelne spojená, poďme sa na ňu pozrieť bližšie v našom prvom diele seriálu o histórii spodnej bielizne.
Moderné kúsky, ktoré môžu byť i vo vašom šatníku
Kde ale nájdeme tu prvú v histórii spodnej bielizne?
Jednoducho nikde. Je totiž veľmi obtiažne určiť, čo už za podprsenku považovať ide. Nejde tak označiť každý odev hornej poloviny ženského tela. A z archeologických vykopáviek a nástenných malieb to ide len ťažko posúdiť. Pravdepodobne by sme ale za skutočného predchodcu podprsenky mohli označiť kúsky odevu žien v antike. Tie často nosili vrstvený odev, kde spodná časť, plnila akúsi funkciu dnešnej spodnej bielizne.
Korzety dali ženám tvar dnešných bábik Barbie
Prvou vyslovene spodnou bielizňou žien boli živôtky a šnurovačky, ktoré sa objavujú už v 13. storočí. Po nich, zhruba v 14. storočí, prichádza na módnu scénu korzet, ktorý sa postupne stáva stále častejšou súčasťou róby žien vyššej spoločnosti a královských dvorov.
Vrcholu obľuby dosahuje v 18. storočí, kedy sa dámy z vyšších vrstiev každodenne nechávali sťahovať do pevných korzetov, vystužených najskôr velrybými kosticami, neskôr ocelovými prútmi. Pevné zovrenie v korzetu často znemožňovalo voľné dýchanie a v horších prípadoch spôsobovalo poranenie orgánov. Chudé ženy mali v tomto smere výhodu, ich šnurovačky tiež sťahovali, avšak umožňovali dostatočný pohyb pre bežné práce.
Ako to bolo s patentmi na podprsenku?
Asi prvý patent na horný diel spodnej bielizne ženy si nechal zapísať Luman Chapman v roku 1863 v USA pod názvom breast supporter. V roku 1889 získala patent na podprsenku Francúzska Herminie Cadolle, ktorá korzet múdro rozdelila na dve časti. A hneď o štyri roky neskôr sa o patent zaslúžila Američanka s českými koreňmi Marie Tucek, ktorá vymyslela bielizeň, ktorá sa zo všetkého najviac podobala dvom vreckám s ramienkami zapínajúce sa na chrbte pomocou háčkou.
V roku 1914 sa do histórie podprseniek zapísala Mary Phelps-Jacobsová. Pod tesné šaty na ples si radšej miesto korzetu uviazala dve vreckovky pripevnené pentlami. Nápad si získal mnoho fanyniek, ale Mary nebola dobrá obchodníčka, a tak radšej patent predala za 1500 dolárov firme Warner Brothers Corset Company. Bratia Warnerový na tom neskôr zarobili milióny dolárov.
Mužská línia vynálezcov podprseniek
- Roku 1943 miliardár a režisér Howard Hughes skonštruoval push-up podprsenku pre herečku Jane Russell pre film Psanec.
- O štyri roky neskôr potom Frederick Mellinger vyrobil prvú podprsenku s vypchávkou a rok potom i skutočnú push-upku.
- Moeh Nadler potom pomohol vzniknúť fenomenálnej podprsenke Wonderbra, ktorej tvárou sa stala Eva Herzigová.