Z histórie spodných nohavičiek
Dnes už si bez nich nevieme život predstaviť. Nenosiť nohavičky sa dokonca považuje za vyzývavé a vulgárne chovanie. Trh ponúka množstvo typov nohavičiek, ktoré sa hodia pre rôzne činnosti, príležitosti i typy odevov. Niektoré nohavičky sa nachádzajú dokonca až na samotnej hranici s chodením „naostro“, až tak málo z našich tiel zakrývajú. Nohavičky ale nie su len k tomu, aby vyjadrovali mieru našej cudnosti či naopak necudnosti.
Jedná sa predovšetkým o praktickú záležitosť. Plní najmä hygienickú funkciu, a to nie len vo chvíli, kedy máme svoje dni. V tú dobu ich však samozrejme oceňujeme ešte omnoho viac. Hygienické vložky plnia svoju funkciu lepšie a my máme väčšiu istotu, že je všetko pod kontrolou. Ako toto ale riešili ženy pred pár storočiami? Nohavičky sú totiž veľmi modernou záležitosťou. Poďme sa pozrieť na ich históriu.
Novodobá súčasť našich bielizníkov
Možno vás prekvapí, ako čerstvý vynález nohavičky sú. Ženy svoje intímne partie samozrejme riešili od pradávna. Tento typ oblečenia však na svoj čas v ženskom kline čakal celé storočia. Napríklad v starovekom stredomorí nosili ženy šaty či sukne z priehľadného plátna a samozrejme naostro. Tanečnice bývali úplne nahé, len občas mali bederné pásky, ktoré čiastočne zakrývali klin.
Prehliadnite si tie nejluxusnejšie kúsky z našej ponuky
Nohavičky pre pracujúcu chudinu
Neskôr v stredoveku ženy používali špeciálne pásky alebo šatky pretiahnuté medzi nohami a oviazané okolo bedier po čas menštruácie. Používali to však najmä chudobnejšie a pracujúce ženy, ktoré si ani v dobe svojich dní“ nemohli dovoliť úľavu od práce a museli fungovať ako obyčajne na 100 %. Nosili úzku spodnú košeľu z jedného kusu plátna. Také poznáme napríklad z obrázkov lazebnic z doby českého kráľa Václava IV.
Nohavičky v dnešnej podobe prinieslo až 16. storočie
Prvé kúsky oblečenia, ktoré by sa dali považovať za predchodcov nohavičiek v pravom slova zmyslu, datujeme do 16. storočia. Vtedy šlo o nohavičky s nohavičkami, ktoré dosahovali až ku kolenám. Pomerne cudné, že? Opak je však pravda, jednalo sa o súčasť odevu prostitútiek, počestné ženy také veci vôbec nenosili. Ešte v šestnáctom storočí si stále plne vystačili s vrstvením spodničiek. Zámožnejšie ženy naviac v období menštruácie nosili dlhšie košele, ktoré sa medzi nohami zaväzovali.
Súmrak spodničiek
Nosenie spodničiek potom vydržalo až do 19. storočia, kedy vďaka nástupu krinolín bolo treba riešiť zakrývanie intímnych partií dôkladnejšie. Krinolíny i pri bežných činnostiach odkrývali naozaj omnoho viac, než by mala počestná žena komukoľvek ukázať. Preto sa používali dva kusy látky spojené v páse. Riešenie to bylo trochu primitívne a žiadalo si o zdokonalenie.
Nohavičky v súčasnej podobe sa potom objavili až v prvej polovici 20. storočia. Prišla s nimi britská módna návrhárka Lady Duff Gordon a o popularizáciu sa potom postarala americká tenistka Gussie Moran, ktorá si ich obliekla v roku 1949 na turnaji vo Wimbledone pod krátku tenisovú sukňu.
S nohavičkou, brazilky, tangá a mnoho dalších
Dnes už máme nepreberné množstvo typov nohavičiek. Rovnako ako sa s modernizáciou doby zkracovali napríklad ženské účesy, zmenšovali sa postupne i nohavičky. Dnes trh ponúka paletu od sťahovacej bielizne do polovice stehien až po takmer neviditeľné tangá. Vyznať sa v nich vám pomôže náš článok.